Zimoj ja guljaju

09.01.2021

Zima je období, kdy jsou dny zoufale krátké a noci naopak tak strašně dlouhé. Je to čas, kdy je možné trochu zpomalit a zhodnotit rok minulý a plánovat a připravovat období následující.

Celý článek »

Velká jarní cyklistická revoluce

02.05.2019

Tak jsme se konečně dočkali. Po dlouhé zimě se již povedlo pár teplých dnů, které umožnily provětrat naše kola a trochu otlačit zadní část těla. Příroda již nastartovala proces obnovy a vše se i přes nízké noční teploty zelená.

Celý článek »

Svinenská brána

07.02.2019

Návštěvník, který se vydá z náměstí k pivovaru, prochází přes Kozí plácek, kde se během staletí určitě odehrálo mnoho dramatických kozích příběhů.

Celý článek »

Pozdrav z Třeboně - advent 2018

20.12.2018

V době nejkratších dnů v roce, v období zimního slunovratu, kdy stejně jako kdysi ve Stonehenge čekáme netrpělivě na to, až Slunce (nebo snad bůh Re) nás obdaří větším množstvím blahodárného světla a tepla, bych Vás chtěl pozdravit a zavzpomínat na minulý rok, který byl stejně jako ty předešlé velmi hektický a mnohým z nás přinesl chvilky smutné, ale jistě i mnoho radostných dnů.

Celý článek »

Hradecká brána

12.07.2018

Ten, kdo přijíždí do Třeboně od východu, musí projít přes městské opevnění branou, která je jeho součástí již od první čtvrtiny 16. století, kdy došlo ke zdokonalování fortifikace města. Původní název Brána dlouhého mostu vycházel z existence zpevněné haťové cesty, která vedla od hradeb přes podmáčené louky, které se v této části třeboňské krajiny dochovaly dodnes.

Celý článek »

Budějovická brána

22.06.2018

Každý, kdo navštívil Třeboň, jistě procházel některou z bran, které střeží vchody do prostoru historického jádra. Ze západního směru je to Budějovická brána, která vyúsťuje do zámeckého parku.

Celý článek »

Nevím ani, kolik odstínů zeleně

02.05.2018

Jaro je již konečně v plném proudu, i když teploty napovídají spíše tomu, že je přinejmenším červen a že zítra je konec školního roku. A proto nám příroda v plné síle ukazuje, že je skutečně mocná čarodějka, na kterou nestačí ani Gandalf s Gargamelem dohromady.

Celý článek »

Cesta kolem Světa

03.03.2018

Ten, kdo někdy přijel do Třeboně, tak jistě dostal doporučení, aby se vydal na cestu kolem Světa. Ta sice nebude trvat 80 dní, ani nepřekročíte různá časová pásma, ale jistě Vám nabídne mnoho příjemných zážitků při poznávání nejbližšího okolí Třeboně. Velkou výhodou je, že cesta nemá téměř žádné převýšení a tak je ideální pro výpravu s Vašimi dětmi.

Celý článek »

Pravdivý příběh o velkém putování a potrestaném hříšníkovi

15.02.2018

Český jazyk je velmi malebný a naši předci měli při vymýšlení názvů bujnou fantazii. A tak, když se vezmou názvy některých rybníků okolo Třeboně a různě se poskládají, vznikne třeba příběh o šlechetném králi Janovi.

Celý článek »

Zima v Třeboni

03.02.2018

Zima je samozřejmě primárně určena milovníkům zimních sportů, kteří na svých ski sjíždějí a brázdí nejrůznější sjezdovky českých i zahraničních hor. Ať už na snowbordu nebo lyžích, ať již na Bartonu nebo Elánech využívají dobré podmínky pro svůj sport.

Celý článek »